Wydawnictwo

Wydawnictwo Dikappa powstało 20 lat temu. W 1993 roku wydana została pierwsza seria pocztówek przedstawiających widoki miast Zagłębia Dąbrowskiego. Z czasem obszar działania rozszerzył się i objął Jurę Krakowsko-Częstochowską, Górny Śląsk, Beskidy i część Małopolski.

Od 1997 roku zajmujemy się również wydawaniem przewodników i opracowań tematycznie związanych z Zagłębiem Dąbrowskim i Jurą Krakowsko-Częstochowską.

W naszym sklepie internetowym mogą zakupić Państwo widokówki z naszego dorobku, których mamy już ponad 1000 oraz wydane przez nas książki. Obok naszych wydawnictw posiadamy również w sprzedaży szereg opracowań o tematyce regionalnej innych wydawców, również archiwalnych dostępnych w dziale „Antykwariat”.
 
Szeroką gamę widokówek znajdą Państwo z kolei w naszym sklepie – www.1001pocztowek.pl.  Posiadamy w sprzedaży kilka tysięcy widokówek z Polski i ze świata oraz szereg pocztówek tematycznych – nowych i kolekcjonerskich.

Kolekcje

Wyjątkowe przedmioty dla ludzi z pasją.

Kawa

Kawa to napój znany od setek lat w Azji i Europie. Surowcem do jego przyrządzania są ziarna krzewu o tej samej nazwie, rosnącego w wielu krajach Azji, Afryki i obu Ameryk. Spożywana jest głównie ze względu na specyficzny smak oraz właściwości orzeźwiające. Smak kawy zależy głównie od gatunku i sposobu jej palenia. Czynnikiem działającym orzeźwiająco jest kofeina – substancja występująca w sposób naturalny w ziarnach kawy. W celu wyekstrahowania kofeiny ze zmielonych ziaren poddajemy je działaniu gorącej wody w procesie powszechnie zwanym parzeniem.


Zaparzacz

Zakup za niewielkie pieniądze ciśnieniowego zaparzacza, który postawić możemy na palniku kuchenki elektrycznej lub gazowej, rozwiązuje problem. Typowy zaparzacz składa się z trzech części: zbiorniczka dolnego, lejka z sitkiem do którego wsypujemy grubo zmieloną kawę, oraz zbiorniczka, górnego w którym zbiera się gotowy napój. Zasada działania jest prosta. Woda w chwili gdy zaczyna wrzeć, wytwarza parę wodną, która swym ciśnieniem wypycha wodę przez lejek ku górze. Po drodze wrząca woda przechodzi przez warstwę kawy oraz dwa sitka. Gotowy napój zbiera się w górnym naczyniu. Z chwilą gdy zamiast wody zaczyna z otworu wydobywać się gorąca para, zaparzacz należy zdjąć z kuchenki i serwować napój. Przygotowana w ten sposób kawa jest aromatyczna, mocna i nie zawiera szkodliwego pyłu. Można ją spożywać samą albo ze spienionym mlekiem – wtedy popularnie nazywana jest cappuccino. Poza tym uzyskany wywar nadaje się do celów cukierniczych i robienia domowych nalewek.

Mielenie kawy

Jak już wspomnieliśmy wcześniej kawa w zależności od sposobu parzenia powinna być zmielona na drobiny o odpowiednich wymiarach. Do kawy po turecku im drobniej tym lepiej. Do ekspresów nie za drobno aby pył nie przechodził przez sitka filtrów. Tego typu granulacje uzyskujemy przy użyciu młynków żarnowych o regulowanej odległości między częściami trącymi. W czasie mielenia kawa nie powinna ulegać przegrzaniu, bo może zmienić smak. Najlepiej aby mielona była tuż przed parzeniem. Jeżeli jednak nie jest to możliwe to po zmieleniu powinniśmy zamknąć ją w hermetycznym pojemniku, lub w szczelnej torebce i przechowywać w lodówce. Przestrzegając tych zasad picie kawy może być prawdziwą przyjemnością. 

Informacje

PHU „Dikappa”

42-530 Dąbrowa Górnicza,
ul. Ofiar Katynia 20

NIP: 629-000-26-24

 Konto bankowe:
SANTANDER Bank Polska SA
68 1910 1048 2617 6398 9228 0001

 

Kontakt: tel 32 2610625,

e-mail dikappa@dikappa.pl